Porady


Domowe sposoby na trądzik
Naturalne sposoby walki z problemami skórnymi znane są od setek lat. Wykorzystywane były w czasach, kiedy medycyna dopiero raczkowała. Czasy się zmieniły, sposoby pozostały. Często stają się one ostatnią drogą ratunku, kiedy nie pomagają nam drogie preparaty. Nie inaczej ma się sytuacja z domowymi sposobami na trądzik.

Najważniejszą grupę w walce z tym problemem skórnym, stanowią zioła. Można na przykład stosować 3 razy w tygodniu inhalowanie skóry. Wystarczy przygotować wywar z rumianku i kwiatu lipy. Nad tak przygotowanym preparatem należy posiedzieć przez około 10 minut. Dla lepszego efektu na głowie trzeba położyć ręcznik. Wtedy opary skierowane będą bezpośrednio na skórę twarzy. Zadaniem takiego zabiegu jest otworzeniem porów. Można również stosować okłady na twarz. Przygotowanie ich nie powinno sprawić problemów. Wystarczy łyżkę siemienia lnianego zalać wrzątkiem. Wystarczy 20 minut siedzenia z takim ciepłym jeszcze okładem na twarzy.

Jedną z prostszych metod przy trądziku (dodajmy – jego łagodniejszej formie) jest stosowanie toniku. Można, owszem kupić je w drogeriach, ale równie dobrze zrobienie go samemu nie nastręcza problemów. Wystarczy rumianek i woda (koniecznie destylowana). Potem należy przemywać takim preparatem twarz. Dwa razy dziennie. Jest to swoistego rodzaju profilaktyka, chroniąca nas przed wystąpieniem trądziku. A jeśli ten problem dotyczy nie tylko twarzy, warto zainwestować w olejek herbaciany, czy szałwiowy. Parę kropel do kąpieli i aromaterapia w domowym wykonaniu gotowa. Co jeszcze możemy polecić? Maseczki. Jedną z najczęściej się pojawiających na wszelkich stronach poradnikowych, jest ta robiona z drożdży. 2 gramy tych jednokomórkowych grzybów mieszamy z mlekiem, aż do uzyskania gęstej masy. Nakładamy ją na twarz na 20 minut, potem zmywamy ciepłą wodą. I na koniec jeszcze jedna propozycja. Maseczka z mąką ziemniaczaną. Po połączeniu ją z wodą, odczekujemy godzinę, aż całość spęcznieje. Wyrabiamy potem na gładką masę i nakładamy na twarz. Czekamy około kwadransa i zmywamy ciepłą wodą.

Oczywiście wszystkie przedstawione sposoby działają raczej w łagodniejszej odmianie trądziku. Stosowane mogą być na całym ciele nie tylko na twarzy. No i często są stosowane profilaktycznie. Tak, aby któryś z dwóch cięższych typów trądziku nie stał się naszym problemem.Jak zapobiegać trądzikowi?

Popularnie nazywany trądzik jest niczym innym jak rodzajem wyprysków, które pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania. Ten rodzaj dolegliwości bardzo często niszczy pewność siebie bardzo wielu nastolatkom. warto jednak zaznaczyć iż w ostatnim czasie wiedza na temat tego schorzenia znacznie się polepszyła, w sytuacji gdy objawy są szczególnie dające się we znaki konieczne jest udanie się do specjalisty. Istnieją jednak sposoby dzięki, którym można do pewnego stopnia zapobiegać trądzikowi. Warto się z nimi zaznajomić ponieważ lekceważenie go nie jest niczym dobrym dla naszej skóry.

Bardzo ważne jest by codziennie oczyszczać i tonizować skórę, należy stosować tylko te środki, które zaleci nam dermatolog bądź aptekarz, jest to niezmiernie istotny czynnik do polepszenia stanu naszej cery. Złuszczanie skóry jest również ważnym elementem walki z trądzikiem ponieważ zapobiega czopowaniu się porów oraz nawarstwianiu się naskórka. Nie wolno jednak przesadzać z peelingiem czy tonikami dlatego, że w zbyt dużej ilości podrażniają skórę a także powodują nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe. Nie wolno stosować zbyt dużych ilości kremów beztłuszczowych oraz nawilżających. Jeśli używamy ich w odpowiednich ilościach wpływają korzystnie na naszą skórę jednak mogą także niepotrzebnie zamykać pory. Jeśli zajdzie taka sytuacja, ze mamy na skórze blizny bądź przebarwienia należy zgłosić się do dermatologa, który przepisze nam specjalne maści, które sprawią, ze oznaki te zostaną zniwelowane do minimum, uzależnione jest to oczywiście od głębokości blizn.

Jest wiele sposobów na zapobieganie trądzikowi, nie wolno jednak działać na własna rękę ponieważ możemy sobie bardzo zaszkodzić, przykładowo złe wyciskanie krost może doprowadzić nawet do zakażeń a tego każdy wolałby uniknąć. Ważne jest także to by nie załamywać się gdy trądzik już wystąpi ponieważ jest on w pewnym stopniu uwarunkowany genetycznie nie powinniśmy mieć z jego powodu kompleksów, które mogą poczynić znaczące szkody dla naszego rozwoju psycho-fizycznego.Makijaż ukrywający trądzik
Jeżeli chcesz zakryć nieprzyjemne dla oka wykwity pojawiające się na twarzy, musisz zastosować makijaż w formie kamuflażu. Kamuflaż stosowany jest także do tuszowania bielactwa, rumienia, blizn, piegów, pękających naczynek czy znamion. Do wykonaniu kamuflażu potrzebujemy specjalnych preparatów do tak zwanych zadań specjalnych.

Skład podkładów „do zadań specjalnych”

Fluidy służące do pokrywania zmian na skórze mają bardzo wysokie nasycenie pigmentem, od 80 do 90% w zależności koloru. Składniki używane do produkcji podkładów kamuflują gwarantują trwałość, skuteczność dodatkowo są przyjazne dla skóry. W ich składzie odnajdziemy parafinę, uwodornioną olejową postać poliizobutylenu, karnaubę, czyli czynniki zagęszczające i utwardzające, oraz antyoksydanty - glikol etylenowy z propylenem (substancja nawilżająca), witaminę E, magnez mirystynowy i octyldodekan (substancja powlekająca).

Do utrwalenia podkładu stosowany jest Fixier Puder. Dzięki niemu makijaż jest odporny na łzy, ścieranie, drobny deszcz. Kiedy korzysta się z kąpieli wodnych można zastosować Fixier Spray, który jest produktem wodoodpornym. Posiadając blizny i głębsze ubytki na skórze musimy je w jakiś sposób„zakleić”. Na rynku kosmetycznym odnajdziemy specjalne masy do wypełniania zagłębień. Masa nie wymaga kleju, aby móc utrzymać się na twarzy.

Etapy wykonywania makijażu maskującego 
  1. Pierwszym krokiem jest oczywiście dokładne oczyszczenie twarzy mleczkiem kosmetycznym i tonikiem. Jeżeli na skórze są widoczne nierówności i ubytki warto jest je zakryć masą do ich wypełniania. 
  2. Jeśli nierówności skóry są stosunkowo niewielkie możemy je zamaskować odpowiednio dobranymi kolorami podkładów. Dobrym rozwiązaniem są podkłady w paletach, które zawierają kilka lub kilkanaście odcieni produktu. Dzięki temu mamy możliwość dostosowania kosmetyku do odcienia twarzy zarówno latem, kiedy cera ciemnieje, jak i w zimie, gdy mamy jaśniejszą karnację. 
  3. Posiadając paletę kolorów dobieramy odcienie, które są najbardziej zbliżone do naszej karnacji, aby nie popsuć efektu końcowego. Podkład aplikujemy pędzelkiem, ewentualnie gąbką na zmienione miejsca. Należy pamiętać, że gąbka wchłania znacznie więcej kosmetyków niż pędzel, co niestety porównuje się do jego marnowania. Podkład nakładamy niewielkimi porcjami, aby móc stale kontrolować, czy dobór koloru był właściwy. Jego warstwa powinna być rozłożona cienko i równomiernie. 
  4. Po dokładnym rozprowadzeniu podkładu i zatuszowaniu niedoskonałości, twarz pudrujemy puszkiem na całej powierzchni pudrem fiksującym w kolorze dobranym do podkładu. Puder fiksujący jest transparentny, co oznacza, że dodaje około 40% koloru, więc nie może być zbyt jasny w stosunku do wcześniej zaaplikowanego podkładu. 
Jeśli istnieje konieczność zamaskowania większej powierzchni skóry, tym bardziej owłosionej, polecany jest fluid utwardzony pudrem fiksującym. Ten produkt należy nakładać niewielkimi porcjami, szybko i równomiernie, ponieważ w krótkim czasie zastyga i trudno go poprawić. Prawidłowo nałożony jest odporny na ścieranie i wodę.


Do zmywania makijażu wykonanego wodoodpornymi podkładami maskującymi najlepiej używać uwodornionej parafiny, która głęboko wymywa pory skóry, dokładnie usuwa podkład i inne zanieczyszczenia dodatkowo nawilżając skórę. Można jej również używać do zmywania tuszu z rzęs i cieni z powiek. Inne zmywacze, których możemy używać do demakijażu, to mleczko i tonik (najlepiej tej samej marki), które zawierają m.in. olej mineralny, uwodniony olej rycynowy, parafinę mikrokrystaliczną, witaminę E, stancje nawilżające.

Wykonując makijaż maskujący, należy pamiętać o czystości i dokładności. Po nałożeniu kilku kolorów podkładu, uzyskując już efekt kamuflażu i odpowiednio wycieniowanej twarzy, przystępujemy do makijażu oczu i ust.

Jeżeli nie posiadamy podkładów zwanych kamuflażem, trądzik możemy zakamuflować korektorem w sztyfcie. Ważna jest jego konsystencja. Jeżeli korektor posiada pędzelek i jest lekki, lejący się to jest on odpowiedni do cieni pod oczami bądź rozświetlania niektórych partii twarzy. Zakrywając wykwity powinno się stosować korektor w kolorze zielonym, ten jest również odpowiedni do zakrywania rozszerzonych naczyń krwionośnych. Kolor żółty ukrywa cienie pod oczami, natomiast kolor fioletowy stosuje się przy szarawo-żółtawej skórze palacza.

Jak można łatwo się domyślić, korygowanie niedoskonałości cery nie jest łatwe i wymaga większej wprawy.

Łączna liczba wyświetleń